SEVİMLİ BEBEK ODASIEvlerin neşesi ve hayatın anlamı
olan bebeklerimiz için bir oda tasarlamak ve tasarladığımız bu dekorasyonun hem onun isteklerine hem bizim isteklerimize hem de onun sağlıklı gelişimine uygun olmasını sağlamak oldukça zahmetli ve zaman isteyen bir iştir. Çocuğumuzun içinde sıkılmayacağı, kendine ait bir alan olarak hissedebileceği ve seveceği bir dekorasyon yaratmakta en önemli faktörlerden biridir.

 

  • Bebek odasını pastel renklerden seçmelisiniz. Açık mavi, yeşil ve bej gibi renkler doğadan renkler olduğu için rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca odayı olduğundan büyük gösterir. Tasarımımızda bizde bu yüzden mavi ve bej tonlarına ağırlık verdik.

 

  • Odada bebeğinizin ihtiyacı olan mobilyalar dışında eşya tutmayın. Ona oyun oynayabilmesi için yeterli alan sağlayın. Bırakın özgürce oynasın, dağıtsın. Bizde tasarımımızda kendi düzenini kurması için çocuklarımıza fırsat vermek istedik.

 

  • Odayı aydınlatmak için seçtiğiniz ürün, bebek odasını eşit derecede aydınlatmalıdır. Bu yüzden aydınlatma ürünleri ya odanın merkezinde olmalı ya da birkaç ürün odanın içerisinde farklı köşelerde yer almalıdır. Biz oda merkezine aydınlatmayı konumlandırarak odanın eşit derecede aydınlatılmasını sağladık.

 

  • Halı rengi seçimini bebek odası mobilyaları rengine göre yapabilirsiniz. Biz özellikle halı tercihimizde halının renklerini, duvar, mobilya hatta duvardaki aksesuarlar ile uyumlu olması yönünde kullandık.

 

 

  • Her çocuk sadece kendine ait olan gizli bir bölgesi olsun ister. Sadece kendisine ait olduğunu hissedeceği bir alan tasarlamak çok önemlidir. Bizde çocuklarımızın bu hayalini gerçekleştirmek için çadırlardan yararlandık. Çadırlar ve karton evler bu hayal için mükemmel çözümdür.

 

  • Son birkaç yılda bebek odasındaki geometrik desenler, zarif çizgiler, hayvan baskıları veya tabloları kullanımında kayda değer bir artış oldu. Çocukların dünyada yaşayan diğer canlılara saygılı bir hayat sürmesi, sevgi dolu olması ve empati yeteneğinin gelişmesi için bu detaylardan yararlanmak çok önemlidir. Bizde duvarlarda hayvan tablolarının kullanılmasına özen gösterdik.

 

  • Duvar dekorasyonu çocuk odalarında en önemli şeylerden biridir. Hem çok hareketli ve karmaşık bir duvardan kaçınmanız, hem de onu eğlendirecek ve sıkıcı olmayan bir duvar dekorasyonu sunmanız gerekiyor. Bunun için de ebeveynlerin imdadına birbirinden güzel ve etkileyici neşeli duvar kaplamaları veya kağıtları yetişebiliyor. Biz tasarımımızda tercihimizi kaplamadan yana kullandık. Pastel renklerden oluşan ama eğlenceli duvar kaplaması ile kolay sıkılmayacak neşeli bir çocuk odası tasarımı sunmaya çalıştık.